۰۲۱-۸۸۱۷۲۹۳۰ info@hermestourist.com

راهنمای سفر

  • ایتالیا
  • رم
  • 1,285 کیلومتر مربع
  • یورو
  • ایتالیایی
  • 3000000

 

رُم پایتخت کشور ایتالیا، بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور با حدود 3 میلیون شهروند است و همچنین مرکز ناحیهٔ لاتزیو می‌باشد. هم چنین رم با مساحت 1,285  کیلومتر مربع، وسیع ترین شهرداری ایتالیا به حساب می آید.

 

 

رم در کنار رودخانه تِوِره و در نزدیکی دریای مدیترانه قرار گرفته است. کشور واتیکان در درون شهر رم قرار گرفته است. در سال ۲۰۰۷ رم به عنوان یازدهمین مکان بازدیدشده در جهان، سومین در اروپا و اولین در ایتالیا توسط گردشگران شناخته شد. از استودیوهای معروف و تاریخی فیلم در رم چینه‌چیتا (Cinecittà) است و بقایای کولوسئوم، آمفی‌تئاتر معروف رومی نیز در همین شهر است.

 

 

 

 

 
تاریخ رم را معمولاً از ۲۲ آوریل ۷۵۳ ق‌م، تاریخ سنتی بنیانگذاری شهر رم (که در دوره‌ای مبدأ تاریخ به‌شمار می‌آمده) - تا ۴ سپتامبر ۴۷۶، یعنی تاریخ برکناری رومولوس آگوستولوس، آخرین امپراتور رم غربی در نظر می‌گیرند. رم، پایتخت ایتالیا، به عنوان پایتخت امپراتوری روم و اقامتگاه پاپ، برای سده‌های پیاپی از مراکز سیاسی و مذهبی تمدن غرب بود

پس از فروپاشی امپراتوری روم، منطقه ایتالیا به مناطق و شهرهای خودگردان بسیاری تقسیم شده‌بود (ازجمله جمهوری ونیز و دولت کلیسا) ولی واحدهای مختلف سیاسی در منطقه ایتالیا در سال ۱۸۶۱ متحد شده و کشور کنونی ایتالیا را به‌وجود آوردند

 

 

 

 
 
این دوازده قرن تاریخ را ادوارد گیبون، سیاست‌مدار انگلیسی سدهٔ ۱۸ و مشهورترین مورخ تاریخ رم، در ۶ جلد جا کرده و ویل دورانت، یک جلد ۹۰۰ صفحه‌ای از تاریخ تمدن‌اش را به آن اختصاص داده است. همچنین ناتانیال هوک،  مورخ مشهور انگلیسی در کتابی خود، به تاریخ پرشکوه این شهر تمدنی و تاریخی پرداخته است.

 

 

 

رم با برخورداری از تاریخ و فرهنگ غنی و نیز  جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی و طبیعی،  به یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار، چه در اروپاو چه در جهان، تبدیل شده است. توریسم در عمل یکی از مهم‌ترین منابع اقتصادی ایتالیا به شمار می‌رود که حدود ۵/۵٪ از تولید داخلی کشور را به خود اختصاص داده‌است و این به معنای آنست که از نظر ارزش بالاتر از کل تولید بخش کشاورزی قرار دارد.

  

 

 

از جمله مهم‌ترین صنایع ایتالیا می‌توان به صنایع فلزکاری، ماشین‌آلات، شیمیایی، وسائط نقلیه، مواد غذایی و مشروبات، منسوجات و البسه، هواپیماسازی، کشتی‌سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و جنگ‌افزار اشاره نمود. گندم، جو، سیب‌زمینی، چغندرقند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و خوک نیز مهم‌ترین محصولات کشاورزی و دامپروری کشور را تشکیل می‌دهند.
سرانه زمین مزروعی برای هر نفر بالغ بر ۳۲/۰ هکتار است. تولید سالیانه گوشت گاو ۴۰۰/۱ هزار تن، گوشت خوک ۵۰۰/۱ هزار تن، گوشت گوسفند ۹۰۰/۱۵۴ تن و ۸۰۶ هزار تن صید ماهی است. تولید سالیانه نیروی الکتریسیته نیز معادل ۱/۲۴۱ میلیارد کیلووات ساعت است. 

 

 

 

 

  

رم مهد هنر، فرهنگ و معماری است. علاوه بر تماشاخانه کولوسئوم و شاهکارهای هنری میکل آنژ، صنعت مد یکی دیگر از عناصر درخشان فرهنگ این شهر است. بعضی از شیک ترین برندهای جواهرات و مد مثل فندی و بولگاری از رم نشأت می گیرند.

 رم به طور گسترده ای به عنوان پایتخت مد جهان است  رم چهارمین مرکز مهم فشن در جهان پس از میلان ، نیویورک و پاریس است و با لندن رقابت می کند.اکثر خانه های لوکس مد و زنجیره های طلا و جواهر مانند بولگارری ، فندی ، لائورا بیاجوتی و بریونی دفاتر مرکزیشان در این شهر واقع است. 

 

 

 

.

گروه‌های قومی و نژادی:
ایتالیایی‌ها. گروه‌های نژادی آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی اسلاوتبار در شمال و ایتالیایی آلبانیایی‌تبار و ایتالیایی یونانی‌تبار نیز در جنوب هستند. در سال ۲۰۰۵ نزدیک به ٪۵٫۸ از جمعیت ایتالیا خارجیها بوده‌اند. ۱۱٫۴٪ کودکانی که در سال ۲۰۰۷ در ایتالیا بدنیا آمده‌اند دست‌کم یکی از والدینشان خارجی بوده‌اند. در سال ۲۰۰۷ بیشترین مهاجرت‌ها به ایتالیا به ترتیب ازاروپای شرقی(۵۲٫۰۲٪) شمال آفریقا (۱۶٫۱۷٪) آسیا (۱۶٫۰۸٪) و آمریکا لاتین (۸٫۵٪) بوده‌است.

 

 

گردشگری:
ایتالیا در مرکز دریای مدیترانه واقع شده‌است، دریایی که تولد تمدن‌های بسیاری را بخود دیده‌است. ایتالیا دارای تاریخی غنی از تماس‌ها و تبادلاتی می‌باشد که بر مردم، اقتصاد و فرهنگش تأثیر گذاشته‌است.

 

 
 بر اساس محاسبه‌ای که یونسکو انجام داده، بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهان در کشور ایتالیا واقع شده‌است، کشوری کوچک که مساحتش فقط ۰/۲۵ ٪ از کل خشکی‌های جهان است.
 
نشانه‌های باقی‌مانده از گذشته، آثار هنری و تنوع فوق‌العاده طبیعت در شبه جزیره ایتالیا از جمله عوامل جذب گردشگر به این کشور می‌باشد که امروزه یکی از توریستی‌ترین کشورهای جهان بشمار می‌آید.

58 میلیون و 800 هزار گردشگر خارجی در سال گذشته میلادی (2017) به ایتالیا سفر کرده اند و پیش بینی می شود که شمار گردشگران خارجی در سال جاری با پنج درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۶۲ میلیون نفر برسد. 
بیش از 38 میلیارد یورو در سال گذشته میلادی توسط گردشگران در ایتالیا هزینه شد که پیش بینی می شود با افزایش شمار گردشگران در سال جاری، مبلغ بیشتری در این کشور هزینه شود. 
با اینکه شمار گردشگران اروپایی در ایتالیا رو به رشد است، اما بیشترین گردشگران از کشورهای غیراروپایی به این کشور سفر کرده و پیش بینی می شود که شمار گردشگران آمریکایی در سال جاری ۵.۵ درصد رشد کند. 

کارشناسان این حوزه معتقد هستند برای تبدیل گنج بدست آمده از بازار گردشگران خارجی برای ایتالیا تبدیل به ارزش افزوده، نیاز به سیاست اقتصادی جدید حمایت از توسعه و رقابت گردشگری در این کشور است. 
گفتنی است که صنعت گردشگری ایتالیا در سال ۲۰۱۷ به رکورد تازه ای دست یافته و این کشور بیش از ۴۲۰ میلیون گردشگر داخلی و خارجی داشته است.

 

 


 

 
رم، فلورانس، ونیز و بسیاری شهرهای دیگر، از جمله مقصدهای هنری هستند که برنامه هر بازدید کننده‌ای از  را تشکیل می‌دهند. در کنار این شهرهای بزرگ و معروف، میراثهای فرهنگی پنهانی هم در شهرهایی با تاریخ هزار ساله وجود دارند که البته در مسیر اصلی بازدیدها قرار ندارند و علی‌رغم اینکه کمتر شناخته شده‌اند، اما به همان اندازه شهرهای هنری ایتالیا دارای جذابیت می‌باشند.

 

با سفر به ایتالیا از زیبایی‌های طبیعی و هنری آن لذت ببرید

  

58 میلیون و 800 هزار گردشگر خارجی در سال گذشته میلادی (2017) به ایتالیا سفر کرده اند و پیش بینی می شود که شمار گردشگران خارجی در سال جاری با پنج درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۶۲ میلیون نفر برسد. 
بیش از 38 میلیارد یورو در سال گذشته میلادی توسط گردشگران در ایتالیا هزینه شد که پیش بینی می شود با افزایش شمار گردشگران در سال جاری، مبلغ بیشتری در این کشور هزینه شود. 
با اینکه شمار گردشگران اروپایی در ایتالیا رو به رشد است، اما بیشترین گردشگران از کشورهای غیراروپایی به این کشور سفر کرده و پیش بینی می شود که شمار گردشگران آمریکایی در سال جاری ۵.۵ درصد رشد کند. 

کارشناسان این حوزه معتقد هستند برای تبدیل گنج بدست آمده از بازار گردشگران خارجی برای ایتالیا تبدیل به ارزش افزوده، نیاز به سیاست اقتصادی جدید حمایت از توسعه و رقابت گردشگری در این کشور است. 
گفتنی است که صنعت گردشگری ایتالیا در سال ۲۰۱۷ به رکورد تازه ای دست یافته و این کشور بیش از ۴۲۰ میلیون گردشگر داخلی و خارجی داشته است.

 

 

 

  
کتاب ، هنر و فرهنگ 
 
 
سینمای ایتالیا صنعت سینمای ایتالیا از اعتبار خوبی در سراسر جهان برخوردار است. گواه آن جوایزی است که ساخته‌هایش در فستیوال‌های متعدد و بین‌المللی دریافت می‌کند. سینمای ایتالیا به واسطه‌ی سابقه تاریخی فرهنگ و هنر در این کشور، همواره حرف‌های زیادی برای گفتن داشته‌است. این روند طی ۱۰۰ سال اخیر با موفقیت طی‌شده است. ایتالیایی‌ها به مانند همسایه اروپایی خود فرانسه، بسیار زود جذب سینما شدند و برای خود استودیوهای فیلمسازی سرو شکل دادند.
 

 

 

نمایشگاه کتاب رم با عنوان "کتاب بیشتر، آزادی بیشتر" از سال ۲۰۰۲ فعالیت خود را آغاز کرده که از همان ابتدا با استقبال پرشور مردم روبه‌رو شده است. این نمایشگاه که اختصاص به ناشرین متوسط و خرد دارد با هدف هرچه بیشتر شناساندن این ناشرین به عموم مردم کار خود را شروع کرد که توانست در همان دور اول تعداد ۵۵ هزار بازدیدکننده را از سرتاسر ایتالیا به خود جلب کند.

 

 

 

 

 

 
 
رم، اولین مقصد توریست‌ها در اروپا، شهر باستانی امپراطوری روم، شهر مجسمه‌ها و شهر کلیساها می باشد. شهر میکل‌آنژ و داوینچی. دیدار از شهر رم ، دیدار از بزرگ‌ترین موزه‌ی بی سقف دنیا است. رم را در دنیا با تاریخ هزارساله‌اش، فرهنگ ایتالیاییش، مردمان خونگرمش، پیتزا و پاستا، بستنی‌ و دست‌فروش‌ها و کلیساهایش می‌شناسند. حضور دائمی توریست‌ها و بناهای تمدن کهن، به این شهر در دنیا لقب شهر ابدی داده‌اند. رم زیبا، زنده و تودرتو می باشد. و به دلیل آب و هوای خوبی که دارد، در هر فصل سال پر از گردشگر است.

 

 

 

مرکز تاریخی رم از میراث جهانی یونسکو است. هنگام قدم زدن و گشت و گذار در کوچه و خیابان‌های شهر رم سرتان را بالا بگیرید و نوک ساختمان‌ها و بالای کلیساها را نگاه کنید. همه جا پر است از مجسمه‌های زیبا، عجیب، و پر از قصه‌ی میکل آنژ، داوینچی، برنینی، آلگاردی و دیگر هنرمندان ایتالیایی. شاید در هیچ شهری در دنیا نتوان این حجم از مجسمه‌ها و آثار هنری که یک‌جا در رم وجود دارد را پیدا کرد. حضور آثار هنری و تاریخی در جای جای شهر حال و هوای دیگری را برای لذت بردن گردشگر ایجاد می کند.

 

 
 
کولوسئوم  Colosseum 
این آمفی‌تئاتر بیضی‌ شکل، بزرگترین آمفی‌تئاتر از نوع خود در امپراتوری روم باستان در مرکز رم می باشد. تعداد ردیف‌های صندلی آن به تعداد پنجاه هزار و دارای ۸۰ درب ورودی است. واژه کلوسئوم به معنی « جایگاه بزرگ » نام دیگر آن آمفی تئاتر به زبان ایتالیائی فلاویوسی می باشد. ساخت کولوسئوم توسط وسپاسین، امپراطور سالهای ۶۹ تا ۷۰ روم پایه گذاری شد، و پس از آن پسرش تیتوس در سال ۸۰ بعد از میلاد آنرا بنا کرد، که نهایتا توسط دومتین برادر تیتوس به پایان رسید. کولوسئوم به عنوان اولین آمفی تئاتر دائمی و ماندگار در زمین‌های باتلاقی ما بین تپه‌های اسکوئیلین و کائلین
ساخته شد

کلنگ کولوسئوم توسط امپراطور روم «وسپاسیان» در سال 69 زده شد ولی عمر پادشاه آنقدر کفاف نداد تا پایان کار را ببیند. یازده سال بعد در سال هشتاد میلادی به همت فرزند و جانشینش امپراطور «تیتوس» رویای وسپاسیان به تحقق پیوست و این شاهکار بزرگ به منصه ظهور رسید.

 

.
  

  

واژه کولوسیوم به معنای جایگاه بزرگ است و نام اصلی اش فلاویوس بوده که امروز کسی از آن واژه استفاده نمی کند. برای ورود به داخل آن هشتاد درب ورودی وجود داشته که اکنون همه دربها بسته هستند و تنها یک درب ورودی به نام زندگی و یک درب خروجی به نام مرگ قابل تردد هستند.

 

 

 
کلیسای کاتولیک رم 
یکی از سه شاخه اصلی مسیحیت است. کلیسا، برنامه خود را بر اساس گسترش انجیل مسیح، مدیریت کلیسا و اعمال خیریه تعریف می‌کند. کلیسا همچنین برنامه‌های اجتماعی و موسسات مسیحی از جمله مدارس کاتولیک، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، پناهگاه‌ها و غیره که به تبلیغ مسیحیت می‌پردازند اداره می‌کند. و همچنین به افراد نیازمند خدمات می‌رسانند.

 

 
 
  

 

فواره تروی   ( Fontana di Trevi)
 آبنمایی است در منطقه تروی در رم که  ارتفاع این فواره ۲۶ متر و عرض آن ۲۰ متر است. تروی بزرگترین فواره دوران باروک در رم و یکی از معروف ترین آبنماهای جهان است.

 

 
اگر برای بار اول است به رم می‌روید، بر طبق افسانه‌های ایتالیایی باید سکه‌ای در فواره‌ی ترِوی ( چشمه‌ی عشاق یا فونتانا دی تروی ) بیاندازید، آنگاه دوباره به شهر باز خواهید گشت. فواره شب‌های زیبای آمیخته شده با نور و موسیقی بی نظیر به نمایش می گذارد. فواره‌ی تروی و پله‌های اسپانیایی رم را از دست ندهید. پله‌ها بین میدان اسپانیا و میدان ترینیتا دای مونتی قرار دارند و منظره و فضای پر انرژی و شلوغش، محبوب توریست‌های ایتالیا و رم است.

 

 

 
 
 
 
طاق کنستانتاین    Arco di Costantino
یک بنای یادبود پیروزی که در نزدیکی کولوسئوم واقع شده است. یادگاری از سالهای 312 تا 315 میلادی که از سوی مجلس سنای روم و به افتخار پیروزی بزرگ امپراطور شهیر روم کنستانتاین بر ماکسنتیوس ساخته شد. مجسمه ها، سنگ تراشی ها و سنگ نگاره های زیبایش که تاریخ روم و شرح فتوحات کنستانتاین را روایت می کند آن را به یکی از جاذبه های گردشگری ارزشمندی تبدیل کرده است.

 

 

 

 

 

  

 قلعه سنت آنجلو (فرشته مقدس)       Castel Sant'Angelo

ساخت این مکان در سال 135 میلادی توسط امپراطور هادریانوس به عنوان آرامگاه خانوادگی آغاز شد و چهار سال بعد از سوی پسرخوانده اش آنتونیوس پیوس به اتمام رسید. هم اکنون خاکستر جنازه هادریانوس در کوزه ای در این قلعه در معرض دید بازدیدکنندگان است. پس از هادریانوس نه تنها خانواده اش که تعدادی از پادشاهان دیگر روم نیز در این مکان دفن شدند.

  

 

 

 
 
 
رودخانه تیبر(توره)    The Tiber
رودخانه تیبر(توره) سومین رود بلند ایتالیا است که افسانه های بسیار در دل خود جای داده. ازجمله این افسانه ها، رها شدن سبد حامل روموس و روملوس بر تیبر است؛ سبدی که توسط ماده گرگی از رودخانه گرفته و دو برادر با شیر گرگ بزرگ می شوند. سپس یکی از آنها با کشتن دیگری امپراطوری روم را بنا می نهد. گفته می شود نام اولیه این رودخانه آلبولا بوده که پس از غرق شدن پادشاه افسانه ای به نام تیبرینوس در آن، تیبر نام گرفته است.
 
 
 
 
 
 
 
 میدان ناوونا      Piazza Navona
ناوونا یک میدان (piazza) در رم در کشور ایتالیا است. این میدان در مکان قبلی استادیوم Domitian که در قرن اول بعد از میلاد ساخته شده بود، بنا شده است. رومیان باستان در این محل جمع می‌شدند تا مسابقات را تماشا کنند. میدان ناوونا یا به قول ایتالیاییها ناووناپیاتزا مهمترین و شاید زیباترین میدان سبک باروک رم باشد که در محل سابق استادیوم دومیتیان ساخته شده   است. شالوده این میدان در سال هشتادوشش میلادی از سوی  امپراطور دومیتیانوس بنا نهاده شده است و از آن زمان تا به امروز به قوت خود باقیست.  فقط شکل و شمایلش عوض شده و در هر دوره چیزی به آن افزوده شده است. 
 
   

 

جاذبه اصلی میدان ناوونا سه فواره‌ای هستند که در اطراف میدان قرار گرفته‌اند. هر سه این فواره‌ها توسط آبگذر Aqua Virgo تغذیه می‌شوند. فواره مرکزی و بزرگترین آنها، Fontana dei Quattro Fiumi (فواره چهار رودخانه) است. دورتادور میدان ناوونا را ساختمانهای زیبایی احاطه کرده است که کلیسای سانتانیزه یادگاری از قرن هفدهم بسیار زیبا و چشمگیر است. 

 

 

 

 

 

معبد پانتئون    The Pantheon
نزدیک به ٢٠٠٠ سال قدمت دارد و دست‌نخورده‌ترین ساختمانی است که از رم باستان بر جای مانده. بعد از دوره‌ رنسانس، از این معبد به عنوان آرامگاه بعضی از هنرمندان و نخبگان شهر از جمله رافائل نقاش و پادشاهان ایتالیا استفاده می‌شد.
افراد معروفی در این معبد دفن شده اند از  رافائل (هنرمند ایتالیایی)  گرفته تا ویتوریو امانوئل دوم (پادشاه ایتالیا در سالهای ۱۸۶۱ - ۱۸۷۸) و امبرتوی اول (جانشین ویتوریو امانوئل دوم). بازدید از این معبد رایگان می باشد ولی در صورت تمایل می توانید با پرداخت حدود 5 یورو یک راهنمای صوتی معبد را خریداری نمایید.

 

 

 

 

گالری بورگزه The Galleria Borghese
 ازمیان موزه‌های هنری دنیا، «گالریا بورگزه» همچنان یکی از بهترین‌هاست؛ یکی از منحصر به فردترین مجموعه‌های نقاشی و مجسمه‌های ایتالیایی مربوط به قرون ۱۶ تا ۱۸ میلادی از هنرمندان معروفی مثل برنینی، کاراواجو، بوتیچلی و رافائل در این موزه هستند.

 

  

 

 

اسکیپیونه بورگزه یکی از علاقه مندان هنر بود که مجموعه عظیمی از هنر ایتالیایی و کارهای اروپایی‌ها را جمع آوری کرده است. زمانی که در گالریا بورگزه هستید می‌توانید 20 اتاق هنری همچون مجسمه‌های ساخته شده توسط برنینی را مشاهده کنید. بر روی دیوارهای آن می‌توانید نقاشی‌های تیتان، کاراواجو و روبنس را از نزدیک ببینید. بر خلاف بیشتر موزه‌های هنری بزرگ در رم، کاوش این گالری زمان زیادی از شما نخواهد گرفت.

 

 

 مجسمه فردوسی در بورگزه
این مجسمه که فردوسی را در حال نشسته بر پایه‌ای نشان می‌دهد، ۱۸۵ سانتی‌متر ارتفاع دارد و از سنگ مرمر سفید ساخته شده است. نصب این مجسمه در کشوری که خود مهد مجسمه‌سازی است و هنرمندان بنامی مانند میکل‌آنژ و لئوناردو داوینچی دارد، نشان از هنرمندی مجسمه‌ساز ایرانی، ابوالحسن صدیقی، دارد که تمام تلاش خود را برای ارائهنمایشی بهتر از هنر ایران در دنیا به کار برد.
گوستینوس آمبروزی - مجسمه‌ساز ایتالیایی - پس از دیدن مجسمه‌ی فردوسی در «ویلا بورگزه» ایتالیا گفته بود که دنیا بداند، من خالق مجسمه فردوسی را "میکل‌آنژ شرق" شناختم. میکل‌آنژ بار دیگر در مشرق زمین متولد شده ‌استـ. 
 

 

 
 پلکان اسپانیایی         The Spanish Steps 
این پله‌ها، طولانی‌ترین و پهن‌ترین پله‌ها در کل اروپا هستند. مردم روی این پله‌ها می‌نشینند، بستنی و اسنک می‌خورند و از این بالا جنب‌و‌جوش مردمی که آن پایین، توی فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، کوچه و خیابان‌ها مشغول رفت‌و‌آمدند، را تماشا می‌کنند.

 


 

 
  این 135 پله، لوکیشن بسیاری از برنامه های هنری و جشنواره ها بوده و حتی گاهی در نقش یک استیج خیابانی ظاهرشده؛ بطوریکه بر روی این پلکانها نمایش های بسیار و حتی صحنه هایی ازچند فیلم مشهور اجرا شده است.

 


  کلیسای سنت پیتر      St. Peter's Basilica
بزرگترین کلیسای دنیاست که آن را نه فقط به دلایل مذهبی، بلکه به این خاطر که یکی از شاهکارهای میکل‌آنژ است، می شناسند. این کلیسای مستقر در واتیکان، مجسمه‌ها و نقاشی‌های زیادی از هنرمندان معروف ایتالیایی دارد و بیشتر شبیه یک موزه گالری است .

 

 

ایتالیا سرزمین بی منتهای غذا و قهوه است. مکتب غذایی ایتالیا یک فرهنگ شناخته شده در جهان است که طرفداران بسیار زیادی دارد و تا به امروز توانسته است خود را به بسیاری از کشورهای جهان صادر کند. به دیگر سخن، غذای ایتالیایی به برندی معتبر و تاریخی و البته خاص در جهان آشپزی تبدیل گشته است.
 
وعده های غذایی در ایتالیا مثل همه دیگر نقاط دنیا در عدد "سه" خلاصه می شود. صبحانه با یک وعده مختصر و مفید آغاز می شود. یک عدد قهوه باشیر ، همراه کورنتو ، یا همان بیسکوئیت کوچک معروف ایتالیایی، صبحانه معمول مردم این کشور است. بیشتر ایتالیایی ها شیر را به کرم های پرچرب روی قهوه ترجیح می دهند. البته برای آنهایی که صبحانه های مفصل تری را ترجیح می دهند کورن فلکس تهیه شده از غلات یکی دیگر از صبحانه های معمول ایتالیایی خواهد بود.
ناهار در هر خانواده متفاوت است. و خب این تفاوت به کل کشور تعمیم داده می شود. با این حال سنت غذاخوری ایتالیایی به این ترتیب تقسیم بندی شده. بشقاب اول و بشقاب دوم. بشقاب اول برای ناهار معمولا شامل یک عدد ساندویچ کوچک به همراه سالاد. همچنین بشقاب اول می تواند شامل مقدار کمی پاستا شاید در اندازه سه الی چهار قاشق باشد.در بشقاب دوم اما تکه کوچکی مرغ یا ماهی به همراه سبزیجات سرو می شود.
شام در ایتالیا مفصل تر سرو می شود. اما تفاوت در این تفصیل به ساعت زمانی سرو شام برمی گردد. ایتالیایی ها شام را خیلی زود میخورند. ایتالیایی ها زمانی شام می خورند که وقت کافی برای هضم غذا وجود داشته باشد.
شام ایتالیایی معمولا در یکی از این موارد و یا مشابه اینها خلاصه می شود. پاستا با سس گوجه فرنگی یا سس سبزیجات ، یک وعده کوچک و مختصر مرغ یا ماهی ، میوه و سبزیجات برای دسر. در ضمن باید بدانید که آّب معدنی نوشیدنی محبوب ایتالیایی ها هنگام سرو غذاست که به سایر نوشیدنی های دیگر ارجحیت دارد.
اصلی ترین نکته درباره وعده شام ایتالیایی ها مختصر و مفید بودن غذای آنهاست که در پایان عصر هنگام به عنوان شام سرو می شود.
 
 
 
 
 
 پیتزا؛ غذای اصیل ایتالیا
گرچه بحث‌هایی بین یونان و ایتالیا در این باره وجود دارد، اما اصالت ایتالیایی‌ پیتزا به نظر اعتبار بیشتری دارد. کمی بیشتر از هزار سال پیش در گائتای ایتالیا، پیتزا وارد لغات ایتالیا شد. آنچه که به عنوان پدر پیتزا شناخته می‌شود، نوعی نان به نام فوکاتشیا است که به لحاظ شکل و طرح شباهت بسیاری به خمیر پیتزا دارد. 
 
 
 

پیتزا مارگاریتا معروفترین و پر استفاده‌ترین پیتزا در ایتالیا است که فقط نان (خمیر) و پنیر و گوجه است. اگر پنیر دوست هستید، پیتزای چهار پنیر را حتما امتحان کنید. پیتزا در ایتالیا یک غذای اصیل محسوب می‌شود و بیشتر در وعده شام استفاده می‌شود.

 

  

پیتزافروشی‌های متعددی در ایتالیا وجود دارد که هنوز به سبک سنتی و بر پایه دستور پخت اصیل، پیتزا تهیه می‌کنند که عمدتا در مناطق تاریخی ناپل جای دارند. این قبیل پیتزافروشی‌ها قواعدی مشخص برای خود تعریف کرده‌اند و سال‌هاست که از این رویه پیروی می‌کنند. مثلا تنها از گوجه‌فرنگی سان‌مارزانو که در دامنه‌های رشته‌کوه وزوو رشد می‌کند استفاده ‌می‌کنند. یا اینکه روغن زیتون را حتما باید با اسپری به روی پیتزا بریزند و جهت چرخش دست برای پخش کردن سس روی نان پیتزا تنها می‌تواند ساعتگرد باشد! از جمله‌ی این مغازه‌ها، پیتزافروشی خیابان پورت آلبا است که از سال 1830 مشغول پختن پیتزا است. در آن زمان پیتزا را در اجاق‌های کنار خیابان می‌پختند. پورت آلبا اجاق خود را که از سنگ‌های آتش‌فشانی رشته‌کوه وزوو ساخته شده بود را به داخل مغازه برد. صندلی‌ها را در خیابان چیده بود و پیتزا را در داخل ظرف‌های داغ به مشتریان تحویل می‌داد. طولی نکشید که با ابتکار کوچک، مغازه خود را به پاتوقی برای هنرمندان، دانش‌آموزان و خیلی‌های دیگر که پول زیادی برای غذا نداشتند تبدیل کرد. حتی سیستمی را تعبیه کرده بود که مشتریان می‌توانستند هزینه را هشت روز بعد از خوردن بپردازند. پیتزافروشی خیابان پورت آلبا همچنان فعال است و در همان خیابان و میان تعداد زیادی از کتاب فروشی‌ها مشغول پخت پیتزا است.

 

 
 
 پاستا؛ ریشه در فرهنگ مردمان ایتالیا
پاستا در ایتالیا داستان خاصی دارد. ده‌ها نوع پاستای مختلف هست که واقعا همه آنها ارزش امتحان کردن دارند. رستوران‌های پاستا در ایتالیا دو سبک مختلف دارند. سبک اول رستوران‌هایی‌اند که پاستاها را به صورت یک پکیج آماده سرو می‌کنند و معمولا هر غذا یک نام انحصاری دارد. در این نوع از رستوران‌ها، شما در زیر نام هر پاستا در منو، می‌توانید ببینید که چه محتویاتی در پاستا هست و از چه سسی در آن استفاده می‌شود.
سبک دوم اما رستوران‌هایی هستند که اجزای پاستا را به صورت کاملا مجزا در منو معرفی می‌کنند و شما برای سفارش غذا باید چند چیز را انتخاب کنید. ابتدا باید نوع پاستا را انتخاب کنید که مثلا رشته‌ای نازک یا ضخیم باشد یا پیچ‌دار یا هر نوع دیگر. سپس باید مخلفاتی که دوست دارید پاستای شما با آنها میکس شود را انتخاب کنید، مثلا اینکه تکه‌های گوشت باشد یا مرغ یا سبزیجات یا هرچیز دیگر. مرحله سوم نیز انتخاب سس است. باید انتخاب کنید که پاستای شما قرمز (سس گوجه) باشد یا سفید (مثل آلفردو) یا سبز (مثل پِستو). آنگاه همه این انتخاب‌ها در مقابل چشم شما توسط آشپز در زمانی کوتاه آماده می‌شود.
 

 

 

 تیرامیسو     Tiramisu  

وقتی در رستوران‌های ایتالیا هستید، بدون خوردن دسر هرگز رستوران را ترک نکنید. دسرهای ایتالیایی واقعا   محشر هستند. یکی از معروف‌ترینِ آنها تیرامیسو است. به‌طور معمول تیرامیسوی اصل کمی لیکور در خود دارد. اما گاهی می‌توان نمونه بدون الکل‌اش را نیز پیدا کرد. تجربه تیرامیسو در ایتالیا به شما نشان می‌دهد که چقدر بین یک نمونه واقعی آن با نمونه‌هایی که ما تجربه کرده‌ایم فرق وجود دارد.

 

  

تیرامیسو به معنی «بِکِش من‌رو بالا »  یکی از محبوب‌ترین کیک‌ها و دسرهای ایتالیایی است که برای تهیه آن،بیسکوئیت را که معمولاً بیسکوئیت ساوویاردی savoiardi است، آغشته به قهوه نموده، سپس آنها را همراه با مخلوط همزده‌ای از پنیر ماسکارپونه، شکر و زرده تخم‌مرغ به صورت لایه لایه در ظرف گذاشته و با لیکور و کاکائو طعم‌دارش می‌کنند. از این دستورالعمل برای تهیه انواع گوناگونی از پودینگ‌ها، کیک‌ها و دسرهای دیگر نیز استفاده می‌شود.

 

 

 قهوه؛ نوشیدنی اصیل و تاریخی ایتالیا

اسپرسو، شالوده نوشیدنی قهوه در ایتالیا است. اسپرسو یعنی پودر ” آسیاب شده‌” و  بسیار ریز از قهوه که در یک دستگاه قهوه‌ ساز  پیشرفته قرار داده می شود و بخار آب با فشار خیلی زیاد از میان این دانه‌ها رد می‌شود و ظرف ۶۰ ثانیه حاضر و آماده در فنجان شما سرو می‌شود. برای اینکه انرژی روزتان تأمین شود، چه صبح چه ظهر چه شب، چه در محل کار چه در خانه، اسپرسو واقعاً گزینه ای عالی برای شما خواهد بود.

 

 
 
دوپیو Doppio ، آمریکانو Americano ، ریسترتو Ristretto،  ماکیاتو Macchiato، کاپوچینو Cappuccino، لاته  Latte و  موکا Mocha از انواع شناخته شده قهوه هستند که بر پایه اسپرسو تهیه می شود که جملگی محبوب ایتالیایی هاست. 

  

 


قهوه در ایتالیا قوانینی دارد. اگر به این نوشیدنی جذاب علاقه‌مند هستید، بهتر است بدانید که سفارش قهوه‌هایی که در درست کردن آنها از شیر استفاده می‌شود، بعد از ساعت 11 صبح مرسوم نیست. یعنی نباید بعد از ساعتت 11 سراغ کاپوچینو و لاته و موکا رفت. این اشتباه زمانی بزرگتر است که این نوع از نوشیدنی‌ها را بعد از تمام شدن غذا به عنوان دسر سفارش دهید! ایتالیایی‌ها معمولا بعد از غذا یک قهوه (اسپرسو) می‌خورند؛ اما قیافه آنها در رستوران زمانی که می‌بینند یک توریست چیزی بجز اسپرسو روی غذا سفارش می‌دهد، واقعا دیدنی است.

  

  

 

پاناکوتا    Panna cotta 
پاناکوتا یک دسر ایتالیایی است که در بسیاری از رستوران های ایتالیا سرو می شود. در زبان ایتالیایی پاناکوتا به معنای خامه پخته شده هست. پاناکوتا در واقع یه پودینگ ساده است که با لبنیات غلیظ شده و ژلاتین تهیه می شود.

 

 

   

 گرانیتا     Granita
دسر ایتالیایی که از نواحی سیسیلی ایتالیا سرچشمه گرفته است و در ایتالیا با نام گرانیتای سیسیلی یاد می شود، از مواد اولیه ای قند، آب و طعم دهنده های مختلف تشکیل شده است. دسری از سیسیل ایتالیا ولی در تمامی ایتالیا در فصل گرما تابستان و حتی سرما هم قابل دسترس در ایتالیا است.

 

 

 ژلاتو Gelato
ایتالیا با بستنی‌های رنگارنگ و متنوعی که در طعم‌های مختلف میوه‌ای و یا خانواده شکلات و قهوه و وانیل و کارامل شناخته می شود. در فرهتگ و زبان ایتالیایی به بستنی،  ژلاتو می‌گویند و شما می‌توانید ژلاتو را بر روی نان قیفی یا در لیوان‌های کاغذی تجربه کنید. البته فراموش نکنید خیلی مهم است که کجا ژلاتو را امتحان کنید.

 

 

 

ویزاهای در حال اجار

هرمس توریست مفتخر است با ارائه تورهای تفریحی و نمایشگاهی بالاترین کیفیت را با پایین ترین نرخ ممکن برای شما دوستان عزیز فراهم آورد. تورها از بین بهترین پروازها و بهترین هتل ها انتخاب شده اند و سعی ما استفاده از بهترین لیدرها برای همراهی شما دوستان عزیز در کل سفر است. از ابتدا تا انتها با شما و در کنار شما هستیم.


ردیف عنوان تور قیمت از تاریخ تا تاریخ فایل توضیحات
۱ تور ايتاليا ۹۶۰ يورو ۱۳۹۶/۰۹/۲۷ ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
۲ تورهاي اروپايي - ايتاليا يورو ۱۳۹۶/۱۲/۲۸ ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
۳ نمايشگاه اتوماسيون صنعتي ايتاليا / sps / خرداد ۹۸ شروع از ۵۰۰ يورو ۱۳۹۷/۱۰/۲۴ ۱۳۹۸/۰۳/۰۷

آب و هوای رم:

شهر رم منطقه اي موسمي است كه همين امر سبب شده اين محل در زمان هاي مختلف سال زيبايي خاص خود را داشته باشد .بسته به زماني كه قصد بازديد از اين شهر را داريد لازم است نكاتي را درمورد آب وهواي منطقه در آن موقع سال بدانيد . اگر قصد داريد درفصل هاي پائيز و بهار به رم مسافرت كنيد ، اين شهر آب و هوايي معتدل و بارندگي مختصري دارد . ازآن جايي كه هوا نه گرم است و نه سرد ، مي توانيد زياد گردش كنيد و ازنقاط ديدني شهر لذت ببريد اما بايد لباس هاي مختلفي به همراه ببريد تا براي موقعيت هاي گوناگون آمادگي لازم را داشته باشيد . اين دو فصل ، زمان بسيار جالبي براي گردشگري در رم محسوب مي شود و توريست هاي بسياري براي بازديد به اين شهر مسافرت مي كنند و درآن احساس راحتي مي كنند . شهر رم درتابستان گرم و آفتابي است و بارندگي درآن بسيار كم است .اين فصل براي برگزاري فستيوال ها و فعاليت هاي فرهنگي خارج از سالن كه درطي اين ماه ها برگزار مي شود بسيار مناسب است .بايد لباس هاي سبك و خنك به همراه بياوريد تا بتوانيد بدون اينكه احساس ناراحتي بكنيد از تمام جاذبه ها ديدن كرده و درمناسبت ها شركت كنيد . درضمن براي جلوگيري از آفتاب سوختگي ، روغن يا لوسيون ضد آفتاب نيز به همراه داشته باشيد.

 
26

گزینه های حمل و نقل

1250

تعداد هتل های 5 ستاره

2588

کلوپ های شبانه

225

کافه رویال